Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

ZarzÄ…dzanie ryzykiem projektowym w praktyce

2013-09-04

Przedstawiamy PaÅ„stwu wstÄ™p do cyklu artykuÅ‚ów, który dotyczyć bÄ™dzie zarzÄ…dzania ryzykiem projektowym zgodnie ze standardem PMBOK® (Project Management Body of Knowledge) oraz „Practice Standard for Project Risk Management” opublikowanymi przez PMI® (Project Managemetn Institute).

Autor - Mariusz Chudy, opisuje nie tylko teoretyczne zasady zarzÄ…dzania ryzykiem zgodne z PMBOK®, ale także skupia siÄ™ na praktycznych aspektach zarzÄ…dzania ryzykiem wykorzystywanych w dużych projektach i programach . Dodatkowo autor omawia kluczowe elementy oraz praktyczne wskazówki, na które warto zwrócić uwagÄ™ podczas przygotowywania do egzaminu PMI-RMP® (Risk Management Proffessional).

Każdy projekt niesie za sobÄ… ryzyko porażki, ponieważ z definicji projekt jest tymczasowym i unikalnym przedsiÄ™wziÄ™ciem, które zostaÅ‚o powoÅ‚ane przez organizacjÄ™ w celu osiÄ…gniecia konkretnych celów. Zatem, im niepewność zwiÄ…zana trójkÄ…tem ograniczeÅ„ projektu (czas, koszt, zakres) jest wiÄ™ksza, tym trudniej dostarczyć projekt zgodnie z poczÄ…tkowymi ustaleniami. Potwierdzeniem tej tezy jest rynek nowoczesnych technologii, w którym ryzyko jest wpisane w każdy projekt. Badanie przeprowadzone przez firmÄ™ Gartner w 2012 wskazuje, że prawie 30% projektów IT nie jest w ogóle koÅ„czonych pomimo faktu, że organizacje zainwestowaÅ‚y w nie pieniÄ…dze, czas i zasoby ludzkie (patrz rys. 1). Z rysunku 1 wynika, że ryzyko porażki jest najwiÄ™ksze w dużych projektach (28%) i stopniowo maleje do 20% w maÅ‚ych projektach.

Rysunek 1. UdziaÅ‚ procentowy projektów IT zakoÅ„czonych sukcesem i porażkÄ… w zależnoÅ›ci od budżetu projektu. ŹródÅ‚o: Gartner, czerwiec 2012

Co wiÄ™cej wiele z projektów, które udaje siÄ™ zakoÅ„czyć jest dostarczane z opóźnieniem lub koszt projektu przekracza znacznie zatwierdzony budżet. Dlaczego tak siÄ™ dzieje? Co zrobić aby nasze projekty byÅ‚y dostarczane zgodnie z ustalonym budżetem, zakresem i kosztem? W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków brak ustrukturyzowanego procesu zarzÄ…dzania ryzykiem projektowym jest powodem problemów. Dzieje siÄ™ tak zwÅ‚aszcza w dużych projektach, w których, ze wzglÄ™du na zÅ‚ożoność sytuacji,  Kierownik Projektu i zespóÅ‚ projektowy nie sÄ… w stanie zaobserwować wszystkich zagrożeÅ„ bez powtarzalnego procesu zarzÄ…dzania ryzykiem. Dlatego jeÅ›li chcemy zwiÄ™kszyć szansÄ™ sukcesu naszego projektu, warto zastosować kilka prostych zasad wynikajÄ…cych z procesu zarzÄ…dzania ryzykiem projektowym.

Już wkrótce na stronie WHITECOM Project Experience znajdziecie  artykuÅ‚ opisujÄ…cy proces zarzÄ…dzania ryzykiem opublikowany przez PMI (Project Management Institute) w standardach PMBOK (Project Management Body of Knowledge) oraz „Practice Standard for Project Risk Management”. ArtykuÅ‚ bÄ™dzie bazowaÅ‚ na dobrych praktykach oraz wyjaÅ›ni jak można zastosować elementy procesu zarzÄ…dzania ryzkiem w praktyce tak, aby wyeliminować kluczowe zagrożenia i dostarczyć projekt na czas, w ustalonym budżecie. 


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg