Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Agile - iteracyjny proces zarzadzania projektami

2012-11-06

W Polsce od pewnego czasu bardzo popularny staÅ‚ siÄ™ termin projekt. Terminem projekt  okreÅ›la siÄ™ każdÄ… zmianÄ™ w systemach IT to projekt, modernizacjÄ™ jednego pomieszczenia, ustalenie dwóch szkoleÅ„ z klientem etc. Podobnie na popularnoÅ›ci zyskuje Agile jako metodyka prowadzenia projektów.

I mówimy tutaj nie tylko o podejÅ›ciu do realizacji projektu budowy/rozwoju oprogramowania, ale mówimy również o koncepcji zarzÄ…dzania projektami. Popularność elastycznego podejÅ›cia sprawia, ze coraz wiÄ™cej organizacji zaczyna poszukiwać informacji i "przestawiać siÄ™” na podejÅ›cie Agile, coraz wiÄ™cej kierowników projektów poszukuje szkoleÅ„ z tej tematyki, a certyfikacja PMI poÅ›wiÄ™cona Agile staÅ‚a siÄ™ hitem PMI® z ponad 1400 osobami na caÅ‚ym Å›wiecie, które zdobyÅ‚y ten tytuÅ‚ w ciÄ…gu kilku ostatnich miesiÄ™cy.

Czy w takim razie przyszłość zarządzania projektami to Agile?

I tu dochodzimy do ciekawej dyskusji, która miaÅ‚a miejsce po jednym z seminarium PMI® w Warszawie, podczas której zwolennik każdej z metodyk (PMBOK® Guide, Prince2, podejÅ›cia Agile) byÅ‚ w stanie udowodnić i przytoczyć bardzo merytoryczne argumenty, dlaczego dany typ projektu da siÄ™ zrealizować w "jego metodyce". Ja nie bÄ™dÄ™ próbowaÅ‚ przekonywać Was do konkretnej z w/w, ale ponieważ najczęściej dziaÅ‚am na case study, dlatego przedstawiÄ™ przykÅ‚ad:

 

Jedna z firm, która wdrażaÅ‚a system informatyczny tworzony przez wewnÄ™trzny zespóÅ‚ IT, miaÅ‚a narzucony termin zakoÅ„czenia projektu ze wzglÄ™du na zależnoÅ›ci z innymi projektami. Prace w projekcie realizowane byÅ‚y z wykorzystaniem podejÅ›cia Extreme programming, tj. użytkownik biznesowy na bardzo niskim poziomie definiowaÅ‚ co programista ma wykonać. PodejÅ›cie byÅ‚o bardzo efektywne jeżeli chodzi o wykorzystanie poszczególnych programistów, ponieważ użytkownik biznesowy co 1 do 3 dni definiowaÅ‚ nowe zadania dla zespoÅ‚u. Niestety taki sposób nie pozwala na odpowiedzenie na podstawowe pytanie: na kiedy skoÅ„czymy projekt, czy aktualny zespóÅ‚ jest wystarczajÄ…cy do realizacji tego przedsiÄ™wziÄ™cia, itd. Dlatego zespóÅ‚ podjÄ…Å‚ decyzje o zastosowaniu podejÅ›cia Agile i…  PMBOK®! Zastosowanie dwóch podejść nie byÅ‚o spowodowane potrzebÄ… przetestowania nowego podejÅ›cia w IT (co jest bardzo modne), ale celem byÅ‚a odpowiednia koordynacja i delegowanie uprawnieÅ„ do zarzadzania projektem.

W efekcie zdecydowano, że z punktu widzenia Komitetu SterujÄ…cego potrzebne jest zwymiarowanie parametrów caÅ‚ego projektu i tutaj:

  • okreÅ›lono na wysokim poziomie koncepcje harmonogramu realizacji projektu,
  • okreÅ›lono zespóÅ‚ i parametr pracochÅ‚onnoÅ›ci projektu dostÄ™pnej dla kierownika projektu na fazÄ™ realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia,
  • okreÅ›lono strukturÄ™ organizacyjnÄ… zespoÅ‚u dedykowanÄ… do tego projektu,
  • zdefiniowano strukturÄ™ podziaÅ‚u prac,
  • okreÅ›lono budżet na fazÄ™ realizacji,
  • okreÅ›lono sposób oceny stopnia realizacji caÅ‚ego systemu dostarczanego w ramach projektu.

Powyższe elementy stanowiły minimum niezbędnych informacji do monitorowania statusu i przewidywania końca realizacji projektu.

Dlaczego w takim razie to podejÅ›cie nie byÅ‚o wystarczajÄ…ce do realizacji projektu? GÅ‚ownie z dwóch powodów:

  • projekt zostaÅ‚ już w organizacji uruchomiony i nie byÅ‚o dokumentacji wymagaÅ„ (a tworzenie jej aktualnie zajęłoby minimum 6 miesiÄ™cy) oraz
  • projekt byÅ‚ uzależniony od innych ważniejszych projektów, dlatego co chwili zmieniaÅ‚a siÄ™ koncepcja lub terminy realizacji poszczególnych elementów systemu.

Firma postanowiÅ‚a, ze dalsza część realizacji projektu zostanie wykonana w iteracjach, gdzie co miesiÄ…c bÄ™dzie planowany zakres prac w danym obszarze systemu na podstawie priorytetów wymagaÅ„ (które powstawaÅ‚y na bieżąco) oraz z uwzglÄ™dnieniu limitów pracochÅ‚onnoÅ›ci dostÄ™pnej na caÅ‚y projekt.

Codzienna praca dalej odbywaÅ‚a siÄ™ z zachowaniem elementów extreme programming, gdzie użytkownik biznesowy na podstawie oglÄ…dania wyników prac zespoÅ‚u IT, definiowaÅ‚ nastÄ™pne elementy do wykonania.

 

Czy w takim razie warto rozwijać swoją wiedzę i wiedzę organizacji w tym zakresie?

Krótko podsumowujÄ…c, jako kierownicy projektu musimy znać wiele metodyk i podejść, aby dopasować model zarzadzania projektem do specyfiki i skali projektu, podejÅ›cia organizacji, iloÅ›ci uczestników oraz podwykonawców. I do tego zdecydowanie zachÄ™cam...

 

Maciej Bodych


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg