Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Podejście iteracyjne sposobem na trudne projekty

2012-11-05

IstniejÄ… różne koncepcje realizacji projektów. Tradycyjne podejÅ›cia, zakÅ‚adajÄ…ce przygotowanie peÅ‚nego harmonogramu wraz z planem projektu, bardzo dobrze spisujÄ… siÄ™ w sytuacjach, kiedy cel wraz z technikÄ… jego osiÄ…gniÄ™cia sÄ… w peÅ‚ni znane, na przykÅ‚ad przy budowie domu. Kierownik projektu doÅ›wiadczony w obszarze budownictwa bÄ™dzie mógÅ‚ dość celnie przewidzieć, ile bÄ™dÄ… trwaÅ‚y poszczególne etapy budowy...

oszacuje koszt pracy i materiaÅ‚ów, bÄ™dzie też w stanie utworzyć bardzo szczegóÅ‚owy harmonogram, który ma spore szanse na odzwierciedlenie w rzeczywistoÅ›ci. Wynika to z tego, że budowa nie tylko domu, ale i każdego obiektu budowlanego oparta jest na planach przygotowanych na przykÅ‚ad przez architekta, i zadaniem firmy budowlanej jest odwzorowanie tych planów w rzeczywistoÅ›ci. Z tego wynika, raczej jasne jest, kiedy jakie materiaÅ‚y budowlane powinny zostać użyte na który element budowli.

Inaczej jest w projektach, w których cel skÅ‚ada siÄ™ z pewnych nierzadko nieprecyzyjnych zaÅ‚ożeÅ„, a samych metod jego osiÄ…gniÄ™cia jest bardzo wiele, na przykÅ‚ad w projektach informatycznych, których produktem jest oprogramowanie. Tutaj tradycyjne podejÅ›cie do zarzÄ…dzania projektami może bardzo szybko doprowadzić do porażki, gdyż nie jest możliwe zrobienie odpowiednio szczegóÅ‚owego planu, który za razem mógÅ‚by zostać zrealizowany w rzeczywistoÅ›ci. Szacowanie czasu trwania prac programistycznych jest niezwykle trudne – dopóki programowanie pewnych elementów siÄ™ nie zakoÅ„czy, nie wiadomo, czy nie bÄ™dzie konieczne poÅ›wiÄ™cenie dodatkowego czasu na nieprzewidziane wczeÅ›niej elementy kodu. TrudnoÅ›ci, które mogÄ… wystÄ…pić na dowolnym etapie prac, a wynikajÄ…ce ze specyfiki procesu wytwórczego oprogramowania wymagajÄ… zastosowania zgoÅ‚a odmiennego podejÅ›cia do realizacji projektu, jakim jest podejÅ›cie iteracyjne.

Iteracyjne podejÅ›cie do realizacji projektów zakÅ‚ada, że należy tworzyć szczegóÅ‚owy plan tylko na najbliższy okres czasu, zwany iteracjÄ…. W danej iteracji przewiduje siÄ™ osiÄ…gniÄ™cie pewnych celów, stworzenie pewnych produktów, i w zależnoÅ›ci od wyników prac, można planować nastÄ™pnÄ… iteracjÄ™. Iteracja może trwać na przykÅ‚ad miesiÄ…c, samych iteracji może zaÅ› być bardzo wiele, trudno jest bowiem oszacować z dużym stopniem pewnoÅ›ci, ile bÄ™dzie trwaÅ‚o stworzenie skomplikowanego oprogramowania, nad którym pracuje wielu programistów. Na każdÄ… iteracjÄ™ skÅ‚adajÄ… siÄ™ zwykle prace koncepcyjne, programistyczne i integracyjne, po czym nastÄ™pujÄ… testy i odbiór oprogramowania. Takie podejÅ›cie do zarzÄ…dzania projektem sprawia, że w toku realizacji plan projektu, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem jego harmonogramu, ulega krok po kroku coraz wiÄ™kszemu doszczegóÅ‚owieniu.

Jednym z ważniejszych usystematyzowanych procesów iteracyjnego wytwarzania oprogramowania jest Rational Unified Process (RUP), opracowany w latach 90’ XX wieku przez firmÄ™ Rational Software, przejÄ™tÄ… potem przez IBM. RUP zakÅ‚ada iteracyjne podejÅ›cie do realizacji projektu, gdyż wymagania podczas procesu wytwarzania oprogramowania czÄ™sto siÄ™ zmieniajÄ…, np. ze wzglÄ™du na zmiany potrzeb użytkownika koÅ„cowego, ograniczeÅ„ samej architektury, czy też lepszego zrozumienia problemu przez programistów. Wytwarzanie oprogramowania w oparciu o iteracje pozwala najpierw skupić siÄ™ na obszarach najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych, aby w toku realizacji projektu ryzyko niepowodzenia spadaÅ‚o. W trakcie realizacji dość szybko pojawiajÄ… siÄ™ opinie od użytkowników i testerów, dziÄ™ki czemu programiÅ›ci mogÄ… skupić siÄ™ na węższej dziedzinie, zauważalnie podnoszÄ…c jakość finalnego produktu. Projekt wykorzystujÄ…cy podejÅ›cie iteracyjne bÄ™dzie posiadaÅ‚ jeden gÅ‚ówny plan faz, wraz z pewnymi kamieniami milowymi (np. funkcjami, które powinny w danym momencie siÄ™ pojawić), ale także wiele planów iteracji, których liczba zwiÄ™kszać siÄ™ bÄ™dzie wraz z upÅ‚ywem czasu i postÄ™pami w projekcie.

Projekt w cyklu życia RUP dzieli siÄ™ na cztery fazy: rozpoczÄ™cia, opracowywania, konstrukcji, oraz przekazania systemu. W fazach rozpoczÄ™cia i opracowania okreÅ›la siÄ™ podstawowe parametry projektu, i wciąż można podjąć decyzjÄ™ o zaniechaniu realizacji, nie ponoszÄ…c przy tym dużych kosztów. Ryzyko jest bardzo wysokie na poczÄ…tku fazy konstrukcji, i w miarÄ™ osiÄ…gania postÄ™pów przez zespóÅ‚ projektowy, obniża siÄ™ ono do niskiego poziomu. To w tej fazie tak kluczowe dla sukcesu projektu jest podejÅ›cie iteracyjne – podziaÅ‚ na mniejsze, Å‚atwiejsze w zarzÄ…dzaniu fragmenty sprawia, że ryzyko porażki staje siÄ™ mniejsze, szybciej też można przekazywać poszczególne części prac. Wynikiem tej fazy jest pierwsza wersja oprogramowania dla użytkownika koÅ„cowego. W ostatniej fazie – przekazaniu systemu – nastÄ™puje przekazanie oprogramowania do użytkowników koÅ„cowych, szkolenia z jego wykorzystania, a także testy akceptacyjne. Dokonywane sÄ… ostatnie poprawki majÄ…ce na celu zapewnienie jakoÅ›ci, sprawdzana jest zgodność z miarami jakoÅ›ci okreÅ›lonymi w pierwszej fazie, i jeÅ›li te procesy wypadajÄ… pomyÅ›lnie, to projekt zostaje zakoÅ„czony.

RUP nie jest jednak jedynym przykÅ‚adem iteracyjnego podejÅ›cia do zarzÄ…dzania projektem. Popularne w projektach programistycznych sÄ… tzw. metodyki zwinne, takie jak Agile, XP Programming, Lean Software Development, czy Scrum. Charakter podejÅ›cia iteracyjnego nie ogranicza go tylko do tworzenia oprogramowania, ale pozwala na realizacjÄ™ różnych innych typów projektów, choć najlepsze wyniki można przy jego zastosowaniu uzyskać tam, gdzie okreÅ›lenie szczegóÅ‚owych i mierzalnych wymagaÅ„ jest trudne, zaÅ› metody ich osiÄ…gniÄ™cia nie sÄ… oczywiste. Iteracje znajdÄ… wiÄ™c zastosowanie w projektach badawczych, w przygotowywaniu nowego produktu, w kampaniach reklamowych, czy innych projektach, majÄ…cych na celu stworzenie czegoÅ› nowego i nietypowego. SpecjaliÅ›ci od metodyk zwinnych utrzymujÄ…, że można stosować je w każdym projekcie, a ograniczeniem jest tu tylko ludzka wyobraźnia.

 

Adrian Świerczyński

 


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg