Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Jak zdążyć na czas?

2012-07-13

Ograniczenia czyniÄ… zarzÄ…dzanie projektami zajÄ™ciem trudnym. KwintesencjÄ… pracy kierownika projektów jest trójkÄ…t projektowych ograniczeÅ„: zakres, czas i budżet. DoÅ›wiadczenie pokazuje jednak czÄ™sto, że nie majÄ… one równej wagi. Które z ograniczeÅ„ jest wiÄ™c najtrudniejsze do obejÅ›cia?

Legendarny wÅ›ród osób zwiÄ…zanych z zarzÄ…dzaniem projektami Chaos Report, wydawany co roku przez Standish Group, zwraca uwagÄ™ na to, że zdecydowanie mniej niż poÅ‚owa projektów koÅ„czy siÄ™ sukcesem, czyli dostarczeniem produktów zgodnych z zaplanowanÄ… specyfikacjÄ…, mieszczÄ…cych siÄ™ w zaÅ‚ożonych kosztach, a także w ustalonym harmonogramie. Faktem jest, że wiele projektów nie dostarcza oczekiwanej funkcjonalnoÅ›ci, czy to z powodu zbyt optymistycznych zaÅ‚ożeÅ„, czy nieprzewidzianych wydarzeÅ„, i wiÄ™kszość organizacji godzi siÄ™ na to: zakres podlega czÄ™sto renegocjacji. Nierzadko kierownicy projektów proszÄ… sponsorów o dodatkowe fundusze, i po odpowiednim umotywowaniu dostajÄ… je, bo w organizacjach, czy też ich poszczególnych departamentach istniejÄ… rezerwy budżetowe: „schowki” dyrektora czy „worki” na nieprzewidziane wydatki. Z terminem realizacji jest jednak inaczej – czas zawsze pÅ‚ynie z takÄ… samÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ…, nie da siÄ™ go przechować, nie jest też skÅ‚onny do negocjacji.

Co to oznacza dla kierownika projektu? Przecież opóźnienia i brak czasu to prawdopodobnie najpopularniejszy problem nie tylko w projektach, ale i w codziennym życiu. RobiÄ…c zakupy możemy zastanawiać siÄ™, gdzie zapÅ‚acimy mniej za koszyk tych samych produktów, wybierajÄ…c restauracjÄ™ możemy myÅ›limy o takiej, gdzie zjemy smaczniej  za tÄ™ samÄ… cenÄ™, ale na samolot musimy zdążyć, bo odleci bez nas. W projektach jest podobnie: przecież tylko niektóre z nich mogÄ… siÄ™ spóźnić, jeÅ›li obiecamy sponsorowi 100% wykonania zakresu. Wiele projektów, w szczególnoÅ›ci te majÄ…ce na celu zorganizowanie dużego wydarzenia, czy wypuszczenie nowego produktu na rynek nie mogÄ… zaliczyć opóźnienia! Ciężarówka z gÅ‚oÅ›nikami nie dojechaÅ‚a na koncert na czas? Porażka, koncert siÄ™ nie odbyÅ‚. Prace rozwojowe procesora opóźniÅ‚y siÄ™ o 4 miesiÄ…ce? Konkurencja wypuszcza swój produkt o czasie, tracimy 20% rynku – katastrofa!

Wielu kierowników projektów stara siÄ™ na etapie planowania dodać odpowiednie bufory do każdego zadania na Å›cieżce krytycznej liczÄ…c, że uchroni ich to przed przekroczeniem terminu. Jest to bardzo zÅ‚udne zabezpieczenie: opóźnienia siÄ™ sumujÄ…, a czas oszczÄ™dzony poprzez szybsze ukoÅ„czenie zadaÅ„ – niekoniecznie. Co wiÄ™cej – sztuczne wydÅ‚użanie czasu trwania zadaÅ„ wcale nie musi zbalansować niebezpieczeÅ„stwa przekroczenia planu, wrÄ™cz przeciwnie. Brytyjski historyk i pisarz, Cyryl N. Parkinson, autor bestsellera „Prawo Parkinsona, czyli w pogoni za postÄ™pem” już ponad 50 lat temu zwróciÅ‚ uwagÄ™, że „wykonywanie zadaÅ„ wydÅ‚uża siÄ™, wypeÅ‚niajÄ…c caÅ‚y czas pracy”. Zgodnie z Prawem Parkinsona, nawet dwu-trzy-czterokrotne wydÅ‚użenie czasu trwania zadaÅ„ nie uratuje nas przed opóźnieniami. Czy w takim razie nie ma sposobu na ograniczenie ryzyka harmonogramowego?

Rys. 1 – PraktykÄ… wielu kierowników projektów sÄ… bufory w postaci 25-50% czasu trwania poszczególnych zadaÅ„. WydÅ‚użajÄ… czas realizacji projektu nawet o poÅ‚owÄ™, ale nie gwarantujÄ…, że nie pojawiÄ… siÄ™ kolejne opóźnienia. Przy zadaniach, których nie można rozpocząć wczeÅ›niej (uniemożłiwia to np. dostÄ™pność konkretnych zasobów w konkretnych terminach), niewykorzystany bufor jest czasem straconym, nie da siÄ™ go zaoszczÄ™dzić i wykorzystać w przyszÅ‚oÅ›ci.

Vilfredo Pareto, wÅ‚oski ekonomista, w swojej pracy pt. „Kurs ekonomii politycznej” zwróciÅ‚ uwagÄ™ na podziaÅ‚ dobrobytu w spoÅ‚eczeÅ„stwie; zauważyÅ‚, że w czasach, w których żyÅ‚, 20% spoÅ‚eczeÅ„stwa produkowaÅ‚o i byÅ‚o w posiadaniu 80% dóbr i kapitaÅ‚u, zaÅ› pozostaÅ‚e 80% ludzi miaÅ‚o jedynie 20% bogactwa. Szybko okazaÅ‚o siÄ™, że „zasada Pareto” znajduje zastosowanie w różnych innych dziedzinach, na przykÅ‚ad w zarzÄ…dzaniu jakoÅ›ciÄ…, gdzie caÅ‚kiem czÄ™sto 20% przyczyn powoduje 80% problemów.

W koÅ„cu w Å›wiadomoÅ›ci ludzkiej pojawiÅ‚ siÄ™ mit mówiÄ…cy o tym, że 20% wysiÅ‚ku przynosi 80% rezultatów. Nie ma wielkiego sensu próbować go obalić, czy też stawać w jego obronie, gdyż zawsze znajdÄ… siÄ™ i przeciwnicy sypiÄ…cy z rÄ™kawa dowodami na jego nieprawdziwość, i zwolennicy przekonujÄ…cy o jego autentycznoÅ›ci. Warto natomiast zauważyć, że wiele zadaÅ„ jesteÅ›my w stanie wykonać szybciej, kiedy jesteÅ›my pod presjÄ… czasu, na przykÅ‚ad kiedy przypomnimy sobie o raporcie dla zarzÄ…du, którego posiedzenie odbÄ™dzie siÄ™ za póÅ‚ godziny. Przecież w normalnych warunkach robilibyÅ›my ów raport z wielkÄ… niechÄ™ciÄ… nawet i cztery godziny, a nadal wymagaÅ‚by kilku drobnych poprawek. Zadania ważne jesteÅ›my w stanie realizować szybko i wydajnie, a te mniej istotne – wzglÄ™dnie wolno.

DoÅ›wiadczenia kierowników projektów, którzy osiÄ…gnÄ™li sukces na polu walki z harmonogramem pokazujÄ…, że dobrÄ… praktykÄ… jest szacowanie czasu trwania zadaÅ„ oparte na 50% prawdopodobieÅ„stwie ukoÅ„czenia zadania. Pozwala to na zaplanowanie projektu w taki sposób, że prace prowadzone bÄ™dÄ… przy niedużym stopniu marnotrawienia czasu (a wiÄ™c – szybko), ale z drugiej strony przy istnieniu bardzo silnego ryzyka przekroczenia harmonogramu. Aby to ryzyko zniwelować, korzystnie jest zastosować…

… bufor. Nie chodzi jednak o rezerwÄ™ przy każdym zadaniu na Å›cieżce krytycznej, ale jeden, wiÄ™kszy bufor ulokowany pod koniec projektu, na przykÅ‚ad w postaci zadania „udoskonalenia i poprawki”. Nie bÄ™dzie on kusiÅ‚ zespoÅ‚u projektowego dodatkowym czasem na wykonanie poszczególnych paczek WBS, a kierownikowi projektu dostarczy swoisty „wentyl” bezpieczeÅ„stwa, którego bÄ™dzie mógÅ‚ użyć, kiedy „ciÅ›nienie” w harmonogramie niebezpiecznie wzroÅ›nie.

Rys. 2 – Bufor na koÅ„cu projektu wydÅ‚uża czas jego realizacji w stopniu zwykle mniejszym, niż bufory umieszczone po każdym z zadaÅ„.

Zastosowanie podejÅ›cia, w którym przyjmujemy 50% szans na ukoÅ„czenie zadania w wyznaczonym czasie sprawia, że bufor umieszczony na koÅ„cu projektu bÄ™dzie z reguÅ‚y mniejszy, niż suma buforów umieszczonych po każdym zadaniu. Wynika to oczywiÅ›cie z zaÅ‚ożenia, że poÅ‚owa zadaÅ„ może potrwać dÅ‚użej. W praktyce oznacza to także częściowÄ… akceptacjÄ™ opóźnieÅ„, ale jest to – w pewnym sensie – rozwiÄ…zanie lepsze, niż zgoda na opóźnienie każdego z zadaÅ„.

PodsumowujÄ…c, jest kilka skutecznych zasad, które zastosowane razem mogÄ… pomóc nam zdążyć na czas. Można skupić je w trzech krokach:

1.     Ogranicz liczbÄ™ zadaÅ„, aby skupić siÄ™ na rzeczach najważniejszych i skrócić czas pracy (zasada Pareto)

EliminujÄ…c z harmonogramu zadania nieważne możemy radykalnie skrócić czas pracy, w niewielkim stopniu ograniczajÄ…c jej zakres. 20% wysiÅ‚ków przyniesie nam 80% efektów.

2.     Skróć czas pracy, aby ograniczyć siÄ™ do spraw ważnych (prawo Parkinsona)

Mamy tendencjÄ™ do wydÅ‚użania czasu trwania zadaÅ„ aż do wypeÅ‚nienia caÅ‚ego dostÄ™pnego czasu pracy. RozsÄ…dne skrócenie czasu pracy sprawi, że szybciej wykonamy powierzone nam zadania, optymalniej wykorzystujÄ…c dostÄ™pny czas.

3.     Z ukrytych wewnÄ…trz projektu rezerw czasowych stwórz bufor na koÅ„cu projektu

Czas zaoszczÄ™dzony poprzez czÄ…stkowe bufory zastosowane w każdym z zadaÅ„ nie kumuluje siÄ™, a wiÄ™c pomimo wykonania czterech zadania przed czasem, spóźnienie siÄ™ z piÄ…tym i tak opóźnia caÅ‚y projekt. Skuteczniej dziaÅ‚a jeden bufor na koÅ„cu projektu, który możemy stopniowo zużywać w zależnoÅ›ci od potrzeb.

Czy to pozwoli zdążyć na czas? Nikt tego nie zagwarantuje, ale sÄ… mocne przesÅ‚anki ku temu, aby przyjrzeć siÄ™ temu podejÅ›ciu bliżej i – być może – wypróbować je na swoim project managementowym poletku. Przecież nie możemy dopuÅ›cić do tego, aby samolot odleciaÅ‚ bez nas.

ArtykuÅ‚ zostaÅ‚ przygotowany na podstawie warsztatów i dyskusji podczas konferencji: Project Engineering 2012.

Adrian ÅšwierczyÅ„ski 


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg