Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

PMI® Global Congress 2012 - EMEA

2012-05-16

Globalny kongres EMEA 2012 w Marsylii przeszedł już do historii, ale na pewno zostanie zapamiętany na długo.

Ponad 700 uczestników z 37 krajów uczestniczyÅ‚o w wystÄ…pieniach, sesjach warsztatowych oraz nieskoÅ„czonych dyskusjach i wymianie wiedzy.

Co jednak byÅ‚o gÅ‚ównÄ… atrakcjÄ… Kongresu?  Marsylia…? Jedzenie…? Nie!

Najważniejsza byÅ‚a możliwość stworzenia ogólnoÅ›wiatowej sieci kontaktów, a także rozwój zawodowy w odmiennej atmosferze i Å›rodowisku od tego towarzyszÄ…cego w codziennej pracy zawodowej.

Za cel konferencji i poszczególnych wystÄ…pieÅ„ postawiono zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci, wydajnoÅ›ci
i rentownoÅ›ci przy podejmowaniu wyzwaÅ„, przed jakimi nieustannie stajÄ… praktycy zarzÄ…dzania projektami. Wszystkie sesje tematyczne obfitowaÅ‚y w wiedzÄ™ i doÅ›wiadczenie prezenterów jednak do najciekawszych można zaliczyć:

 

  • Model zarzÄ…dzania projektami IT realizowanymi w Unii Europejskiej przedstawiony przez Francisco García Morán. InteresujÄ…cÄ… częściÄ… wykÅ‚adu byÅ‚o omówienie zÅ‚ożonoÅ›ci decyzji oraz organów decyzyjnych odpowiedzialnych za uruchomienie projektu. Jednak na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje sam proces uruchomienia projektów unijnych, w trakcie którego obowiÄ…zkowym elementem jest weryfikacja otoczenia prawnego danego przedsiÄ™wziÄ™cia. Co wiÄ™cej dziaÅ‚anie to jest na tyle ważne, iż jego wykonanie ma miejsce jeszcze przed przystÄ…pieniem do uzasadnienia biznesowego dla danego projektu. Tak umiejscowione w procesie uruchamiania projektu rozpoznanie aspektów prawnych może okazać siÄ™ dobrÄ… praktykÄ… również w projektach biznesowych. Francisco García Morán w swej wypowiedzi zaznaczyÅ‚ również, że e-commerce jest w tej chwili priorytetowym dziaÅ‚aniem IT w UE.

 

  • Jak zwykle wÅ›ród wystÄ…pieÅ„ zagoÅ›ciÅ‚a również metodyka Agile.

Podczas kongresu Jason Fair zaprezentowaÅ‚ badania ujawniajÄ…ce rzeczywisty procent wykorzystania czasu zespoÅ‚u projektowego na realizacjÄ™ kluczowych zadaÅ„ w projekcie. Wyniki pokazywaÅ‚y, że tylko od 5 do 30% czasu poÅ›wiÄ™conego pracy w projekcie jest wykorzystywana efektywnie. Z racji tego, podejÅ›cie oparte na metodyce Agile pozwala lepiej planować poszczególne okresy czasu i systematycznie zyskuje na popularnoÅ›ci.

W jednym z projektów opartych na metodyce Agile wykonano analizÄ™, która okreÅ›liÅ‚a ilość zmian zakresu projektu w trakcie jego trwania ze wzglÄ™du na ciÄ…gÅ‚e zaangażowanie i opiniowanie wdrażanego systemu przez użytkownika biznesowego. Nowe wymagania pojawiajÄ…ce siÄ™ podczas realizacji projektu wyniosÅ‚y 20% poczÄ…tkowo zakÅ‚adanego zakresu projektu, jednak równoczeÅ›nie w miarÄ™ rozwoju projektu, stopniowo wyeliminowano część (18%) startowych zaÅ‚ożeÅ„. Wynika z tego, że sumarycznie zakres projektu pomimo podejÅ›cia wg metodyki Agile praktycznie nie ulegÅ‚ zmianie.

Poruszono problem zÅ‚ego rozumienia oraz zÅ‚ej implementacji metodyki Agile. Dotychczasowy proces wytwórczy oprogramowania (waterfall) firmy próbujÄ… dzielić na iteracje zachowujÄ…c dotychczasowy cykl życia. Niestety takie podejÅ›cie nie przynosi zakÅ‚adanych rezultatów ponieważ moment wytworzenia oprogramowania nie jest znaczÄ…co przyspieszony. Innym problemem w implementacji jest brak zapewnienia warstwy integracji do produktów projektów realizowanych w ramach iteracji.

 

  • Dobrze znany również w Polsce, prezenter Alfonso Bucero zaprezentowaÅ‚ swojÄ… nowÄ… książkÄ™ dotyczÄ…cÄ… kompletnego kierownika projektu. W trakcie wystÄ…pienia przedstawiony zostaÅ‚ zakres kompetencji i umiejÄ™tnoÅ›ci, którymi powinien cechować siÄ™ dobry Project Manager. Jednym z ciekawszych elementów byÅ‚o ukazanie jak ważnÄ… i skutecznÄ… technikÄ… integracji ludzi jest wykorzystanie poczucia humoru. Ta prosta metoda zastosowana przez Project Managera zapewnia doskonaÅ‚e wyniki i poprawia jakość wspóÅ‚pracy w zespole.

 

  • Neelov Kar przedstawiÅ‚ trendy w zakresie metod nauczania. GÅ‚ównym tematem byÅ‚o pojawienie siÄ™ nowej grupy wÅ›ród odbiorców szkoleÅ„ tzw. Digital Learners. Odbiorcy Ci oczekujÄ… nauki z wykorzystaniem wielu medialnych kanaÅ‚ów dotarcia. Jest to spowodowane coraz wiÄ™kszÄ… dostÄ™pnoÅ›ciÄ… zaawansowanych elektronicznie źródeÅ‚ przekazu. Z przedstawionych wyników badaÅ„ wynikaÅ‚o, że proces uczenia siÄ™ nastÄ™puje poprzez:
    • 70% - wÅ‚asnÄ… praktykÄ™,
    • 20% - nauczanie od innych,
    • 10% - indywidualnie podejmowane szkolenia i studia.

A w szczególnoÅ›ci poprzez kontakt z social media, wirtualne szkolenia, programy e-learning,
a także samodzielne ćwiczenia i praktyki.

 

  • Na jednej z sesji omówiona zostaÅ‚a tematyka kryteriów oceny sukcesu projektu. Jako kluczowy element sukcesu projektu zdefiniowano uwzglÄ™dnienie wymagaÅ„ wszystkich interesariuszy projektu. TakÄ… definicjÄ™ sukcesu projektu okreÅ›lono po przeanalizowaniu, z pozoru takiego samego przedsiÄ™wziÄ™cia, jakim jest budowa lotniska, realizowanego w dwóch różnych krajach. Przy różnych celach projektowych, w efekcie czego jedno z wymienionych wdrożeÅ„ ogÅ‚oszono sukcesem natomiast drugie porażkÄ….

 

  • WÅ›ród uczestników nie zabrakÅ‚o przedstawicieli firmy WHITECOM Project Experience. Maciej Bodych, jako jeden z prelegentów, przedstawiÅ‚ wyzwania z którymi borykajÄ… siÄ™ organizacje: wdrażajÄ…ce metodykÄ™ zarzÄ…dzania projektami, wprowadzajÄ…ce biuro zarzÄ…dzania projektami oraz wprowadzajÄ…ce zarzÄ…dzanie portfelem projektów w firmach. Podczas sesji zostaÅ‚a omówiona koncepcja centralnego biura projektów jako systemu nerwowego caÅ‚ej firmy, która pozwala efektywnie zarzÄ…dzać i monitorować projekty oraz gromadzić kapitaÅ‚ intelektualny o projektach.

 

  •  Akcentem podsumowujÄ…cym kongres, a przede wszystkim dziaÅ‚alność PMI byÅ‚o przedstawienie historii organizacji, która z każdym dniem jest bogatsza o nowe wydarzenia, nowych czÅ‚onków oraz nadane certyfikacje. Jako szczególnie ważne daty wymieniono rok 1984 w którym nadano pierwszy certyfikat PMP® oraz rok 1986, w którym miaÅ‚o miejsce wydanie pierwszej edycji PMBoK® Guide.

Z przyjemnością informujemy, że kolejny kongres PMI EMEA odbędzie się w Istambule w Turcji
w dniach 22-24 kwietnia 2013. Już dziÅ› warto zarezerwować czas gdyż na pewno bÄ™dzie to ciekawe wydarzenie intelektualne i networking’owe dla Project Managerów, a także osób zwiÄ…zanych
z tematykÄ… zarzÄ…dzania projektami.

Maciej Bodych


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg