Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Kilka słów o zarządzaniu zakresem, czyli jak oswoić bestię

2017-05-11

Zapraszamy do lektury artykuÅ‚u pt. Kilka sÅ‚ów o zarzÄ…dzaniu zakresem, czyli jak oswoić bestiÄ™  - autorstwa PawÅ‚a DÄ…browskiego, ktory od niedawna w firmie WHITECOM peÅ‚ni funkcjÄ™ Starszego Trenera i Konsultanta  ds. zarzÄ…dzania projektami i portfelem projektów.

 

Jedna z najbardziej istotnych zasad filozofii Kaizen gÅ‚osi, że wielkie efekty sÄ… sumÄ… wielu maÅ‚ych zmian nagromadzonych w czasie. Wprawdzie mam wielki szacunek i sentyment dla tej filozofii zarzÄ…dzania, ale kiedy obserwujÄ™, jak zarzÄ…dza siÄ™ zakresem w wielu projektach nie mogÄ™ powstrzymać siÄ™ od twórczej, choć – przyznajÄ™ –nieco cynicznej trawestacji tej zasady: wielkie problemy w projektach sÄ… sumÄ… wielu maÅ‚ych niekontrolowanych zmian nagromadzonych w czasie. Nie mogÄ™ siÄ™ przy tym nadziwić, dlaczego ludzie zaangażowani w tych projektach z wielkim zapaÅ‚em opowiadajÄ… o niezliczonych kÅ‚opotach zwiÄ…zanych z niedotrzymanymi terminami, niekompetentnymi czÅ‚onkami zespoÅ‚u i przekroczonymi budżetami, ale zdajÄ… siÄ™ zupeÅ‚nie nie zauważać katastrofalnych skutków fatalnego podejÅ›cia do zarzÄ…dzania zakresem, a w szczególnoÅ›ci do zarzÄ…dzania zmianami. Nie waham siÄ™ stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej zaniedbanych i nielubianych tematów dotyczÄ…cych zarzÄ…dzania projektami.

Zjawisko niekontrolowanego poszerzania siÄ™ zakresu projektu doczekaÅ‚o siÄ™ swojej nazwy – scope creep (czy jak wolÄ… zwolennicy upowszechniania naszej rodzimej mowy, do których sam siÄ™ również chciaÅ‚bym zaliczać, rozrost bÄ…dź peÅ‚zanie zakresu). Najlepszym zaÅ› potwierdzeniem doniosÅ‚oÅ›ci i wszechobecnoÅ›ci tego problemu jest obserwacja jednego z najbardziej uznanych autorytetów w dziedzinie zarzÄ…dzania projektami, Harolda Kerznera. W jednej ze swoich książek stwierdziÅ‚ on: „There are three things that most project managers know will happen with almost certainty; death, taxes, and scope creep”[1]. I można odnieść wrażenie, że w wiÄ™kszoÅ›ci projektów nie poprzestaje siÄ™ na stwierdzeniu tej nieuchronnoÅ›ci, ale też traktuje siÄ™ rozrost zakresu jak zÅ‚ego smoka, którego nie sposób ukatrupić, wiÄ™c lepiej omijać go jak najszerszym Å‚ukiem i udawać, że nie istnieje. No i wtedy jakoÅ› to bÄ™dzie. A jeÅ›li nawet zdarzajÄ… siÄ™ projekty, w których podejmuje siÄ™ próby zapanowania nad bestiÄ…, to najczęściej niestety sprowadzajÄ… siÄ™ one do wyboru jednej z dwóch nieskutecznych metod.

Pierwsza polega na caÅ‚kowitym zakazie nie tylko proponowania zmian, ale nawet wspominania o nich. Metodzie tej towarzyszy zwykle bardziej lub mniej nieudana próba „kompletnego” okreÅ›lenia zakresu, która – co należy stwierdzić z pewnym smutkiem – jest z góry skazana na niepowodzenie z powodu pewnej cechy zakodowanej w DNA każdego projektu. Mam oczywiÅ›cie na myÅ›li unikatowość powodujÄ…cÄ…, że projekty cechuje znacznie wiÄ™kszy poziom niepewnoÅ›ci niż w jakiejkolwiek innej formie dziaÅ‚aÅ„ prowadzonych przez organizacje. I choć wytrwaÅ‚ość stróży pilnujÄ…cych przestrzegania wspomnianego zakazu jest godna najwiÄ™kszego podziwu, to i tak nie zapobiega ona rozrostowi zakresu. Przynajmniej w kilku projektach miaÅ‚em okazjÄ™ obserwować peÅ‚nÄ… paniki reakcjÄ™ na moje stwierdzenie, że to, o czym wÅ‚aÅ›nie mówimy na spotkaniu statusowym jest zwyczajnym wnioskiem o zmianÄ™, czy jak wolÄ… inni „CRem”. Bardzo szybko przestawaÅ‚o mnie to bawić, ponieważ okazywaÅ‚o siÄ™, że zakazane jest tylko nazywanie zmian po imieniu, a same zmiany i tak żyjÄ… wÅ‚asnym życiem.

Druga metoda sprowadza siÄ™ do ekwilibrystycznego gaszenia pożarów wywoÅ‚ywanych zmianami wciskajÄ…cymi siÄ™ do projektu każdÄ… możliwÄ… dziurÄ…. Niezależnie od kreatywnoÅ›ci wykazywanej przez zwolenników tej metody, opanowany w jednym miejscu pÅ‚omieÅ„ pojawia siÄ™ w chwilÄ™ potem ze zdwojonÄ… intensywnoÅ›ciÄ… w innym obszarze projektu. ZupeÅ‚nie jak krety niszczÄ…ce mój ogród.

Czy rzeczywiÅ›cie nie ma innego sposobu na skuteczne zarzÄ…dzanie zmianami w projektach? Czy rozrost zakresu jest faktycznie równie nieuchronny i niezwyciężony jak Å›mierć? W moim przekonaniu skuteczna metoda nie tylko jest wyobrażalna, ale jest już od dawna rozpoznana i dobrze opisana. Wymaga ona jedynie nieco odmiennego wykorzystania umiejÄ™tnoÅ›ci, które w nadmiarze eksploatowane sÄ… w ramach dwóch wspomnianych przeze mnie metod. WytrwaÅ‚oÅ›ci i kreatywnoÅ›ci.

Jakie elementy powinno się uwzględnić projektując skuteczne podejście do zarządzania zmian w projektach?

Przede wszystkim trzeba sobie uÅ›wiadomić, że podstawÄ… skutecznego zarzÄ…dzania zmianami w projekcie, a w gruncie rzeczy kluczem do skutecznego zarzÄ…dzania projektami, jest skupienie siÄ™ na należytej inżynierii wymagaÅ„ w projekcie. W najwiÄ™kszym skrócie – sukces projektu zależy od tego, jak zaplanuje siÄ™, a nastÄ™pnie zrealizuje sposób podejÅ›cia do wydobywania, dokumentowania, analizowania, specyfikowania i zarzÄ…dzania wymaganiami w kontekÅ›cie konkretnej potrzeby biznesowej oraz konkretnego zbioru uwarunkowaÅ„ definiujÄ…cego Å›rodowisko danego projektu. Skuteczne procesy inżynierii wymagaÅ„ na poziomie projektu powinny zapewniać miÄ™dzy innymi:

  • Aktywne zaangażowanie w wydobywanie wymagaÅ„ różnych interesariuszy. W wielu projektach nie uwzglÄ™dnia siÄ™ na przykÅ‚ad w należytym stopniu wymagaÅ„ użytkowników zapewniajÄ…cych wsparcie operacyjne lub odpowiedzialnych za utrzymanie produktu projektu w trakcie jego eksploatacji. W rezultacie nie tylko pomija siÄ™ cechy i funkcje produktu istotne z perspektywy tych interesariuszy, ale również traci siÄ™ możliwość zoptymalizowania kosztów utrzymania i eksploatacji produktu.
  • Specyfikowanie wymagaÅ„ w sposób pozwalajÄ…cy na ich priorytetyzacjÄ™ i mierzalność. Zdefiniowanie hierarchii istotnoÅ›ci wymagaÅ„ niezwykle uÅ‚atwia późniejsze zarzÄ…dzanie zakresem w projekcie. Planowanie kolejnych iteracji dziaÅ‚aÅ„ wytwórczych, definiowanie zakresu kolejnych wersji czy wydaÅ„ produktu, ocena i hierarchizacja zmian proponowanych w projekcie to tylko niektóre obszary, w których przypisanie priorytetów wymaganiom zawartym w specyfikacji okazuje siÄ™ bezcenne. Równie ważne jest uzupeÅ‚nienie wymagaÅ„ o wymierne kryteria akceptacji, obejmujÄ…ce metryki, jasno sprecyzowane warunki i metody przeprowadzania akceptacji oraz zwiÄ…zane z akceptacjÄ… odpowiedzialnoÅ›ci.
  • Przejrzysty i jednoznaczny mechanizm zatwierdzania bazowej specyfikacji. Brak takiego mechanizmu w którymkolwiek z obszarów planowanych w projekcie praktycznie uniemożliwia skutecznÄ… komunikacjÄ™ i kontrolÄ™ w tym obszarze. Z punktu widzenia zarzÄ…dzania zmianami, wszelkie niejasnoÅ›ci dotyczÄ…ce bazowej specyfikacji wymagaÅ„ bardzo ograniczajÄ… możliwość peÅ‚nego oszacowania skali i skutków zmiany oraz podjÄ™cie Å›wiadomej decyzji dotyczÄ…cej jej akceptacji lub odrzucenia.

To jedynie wybrane elementy skutecznych procesów inżynierii wymagaÅ„. Trzeba zwrócić uwagÄ™ na wiele innych, ale gotowych źródeÅ‚ inspiracji nie brakuje. Znakomita wiÄ™kszość metodyk i standardów zarzÄ…dzania projektami oraz analizy biznesowej dostarcza wystarczajÄ…cej iloÅ›ci narzÄ™dzi, dobrych praktyk i gotowych rozwiÄ…zaÅ„, które można wykorzystać w niemal każdym potencjalnym projekcie. Potrzeba jedynie wytrwaÅ‚oÅ›ci w przekonywaniu interesariuszy projektu, że jest to krok, na który warto poÅ›wiÄ™cić odpowiedniÄ… ilość czasu i wysiÅ‚ku oraz kreatywnoÅ›ci w budowaniu podejÅ›cia odpowiedniego dla danego projektu.

Kolejnym elementem jest rozbudzenie w interesariuszach projektu Å›wiadomoÅ›ci znaczenia zarzÄ…dzania zakresem dla sukcesu projektu. Otwarta, transparentna komunikacja i kultura zarzÄ…dzania zachÄ™cajÄ…ca do kreatywnoÅ›ci w proponowaniu zmian zwiÄ™kszajÄ…cych wartość tworzonych w projektach rozwiÄ…zaÅ„ poÅ‚Ä…czona z wytrwaÅ‚ym i rygorystycznym przestrzeganiem ustalonych standardów i procesów mogÄ… w istotnym stopniu przyczynić siÄ™ do okieÅ‚znania rozrostu zakresu. ChcÄ™ tutaj podkreÅ›lić, że wedÅ‚ug mnie nie powinniÅ›my próbować uÅ›miercić tej bestii, ponieważ w rezultacie wywrócilibyÅ›my do góry nogami istotÄ™ projektów jako noÅ›nika ważnych zmian w organizacjach. Można jednak – a nawet trzeba – tÄ™ bestiÄ™ udomowić.

Wreszcie, potrzeba mechanizmów i narzÄ™dzi, które spowodujÄ…, że procesy inżynierii wymagaÅ„, stosowane przez Å›wiadome zespoÅ‚y zarzÄ…dzajÄ…ce projektami, bÄ™dzie można z powodzeniem realizować w każdym projekcie w organizacji. MiarÄ… skutecznego zarzÄ…dzania projektami we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie nie jest już zdolność do „zaliczenia” spektakularnego sukcesu w jednym, czy dwóch projektach. Skuteczne zarzÄ…dzanie zakresem, a w szczególnoÅ›ci skuteczne zarzÄ…dzanie zmianami w projektach należy potraktować jako wyzwanie dla caÅ‚ej organizacji i jako element zarzÄ…dzania portfelem, a nie tylko problem takiego, czy innego projektu. Potrzeba zatem rozwiÄ…zaÅ„ systemowych, które zapewniÄ… należytÄ… staranność oraz wsparcie dla stosowania procesów inżynierii wymagaÅ„ w skali caÅ‚ego portfela. Nie sposób wyobrazić sobie takiego systemu bez jednoznacznego sprecyzowania zakresów odpowiedzialnoÅ›ci, a jednoczeÅ›nie zapewnienia odpowiednich uprawnieÅ„ dla analityków biznesowych, kierowników projektu i organizacyjnego PMO wspierajÄ…cego i nadzorujÄ…cego skuteczne stosowanie procesów na poziomie portfela oraz zapewniajÄ…cego skuteczny transfer wiedzy i doÅ›wiadczeÅ„ miÄ™dzy projektami. Każda z tych kluczowych dla projektu ról powinna siÄ™ wykazać wytrwaÅ‚oÅ›ciÄ… i kreatywnoÅ›ciÄ… w doskonaleniu podejÅ›cia do zarzÄ…dzania zakresem w projekcie.

Kiedy wsÅ‚uchujÄ™ siÄ™ w gÅ‚os autorytetów i wizjonerów zauważam niezwykÅ‚Ä… zmianÄ™. Jeszcze kilka lat temu rozrost zakresu traktowany byÅ‚ jednoznacznie jako zjawisko negatywne, które trzeba w taki, czy inny sposób pacyfikować i eliminować. DziÅ› otwarcie przyznaje siÄ™, że nie tylko nie da siÄ™ tego zjawiska wyeliminować z projektów, ale że pod wieloma wzglÄ™dami jest to zjawisko pozytywne, ponieważ jeÅ›li tylko jesteÅ›my w stanie je zrozumieć i „oswoić” to może siÄ™ ono stać źródÅ‚em dodatkowej wartoÅ›ci uzyskiwanej w projektach. W moim przekonaniu przedstawione powyżej rozważania stanowiÄ… dobry punkt wyjÅ›cia do zrozumienia kluczowego znaczenia procesów zarzÄ…dzania zakresem dla sukcesu projektu i podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do ich optymalizacji.

Temat „oswajania bestii” bÄ™dzie motywem przewodnim najbliższego seminarium „ZarzÄ…dzanie zmianami w projektach z perspektywy analityka biznesowego, kierownika projektu i PMO”, organizowanego przez WHITECOM Project Experience 24 maja. BÄ™dzie ono miaÅ‚o formÄ™ kreatywnego, facylitowanego warsztatu, którego celem bÄ™dzie zrozumienie różnych możliwoÅ›ci uporzÄ…dkowania najbardziej zaniedbanego i zapomnianego moim zdaniem obszaru zarzÄ…dzania projektami, jakim jest zarzÄ…dzanie zakresem, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem skutecznego zarzÄ…dzania zmianami w projektach. Mam nadziejÄ™, że nie zabraknie nam kreatywnoÅ›ci w trakcie tego warsztatu i wytrwaÅ‚oÅ›ci w późniejszym wdrażaniu jego rezultatów w Waszych organizacjach.

 

Autor: PaweÅ‚ DÄ…browski, WHITECOM Project Experience



[1] Harold Kerzner, Project Management Metrics, KPIs, and Dashboards, John Wiley & Sons, 2011.


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg