Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Galaktyka certyfikacji Agile

2015-08-27

TrwajÄ…cej od niemal dwóch dekad inflacji magistrów, w ostatnich latach zaczęła towarzyszyć inflacja certyfikacji zawodowych. Na caÅ‚ym Å›wiecie rosnÄ… jak grzyby po deszczu nowe programy oraz organizacje certyfikujÄ…ce. W dużej części zjawisko to zawdziÄ™czamy szerokiej dostÄ™pnoÅ›ci technologii internetowych, takich jak LMS (Learning Management Systems), dziÄ™ki którym próg wejÅ›cia na rynek usÅ‚ug certyfikacyjnych znaczÄ…co obniżyÅ‚ siÄ™ na przestrzeni lat. Z drugiej strony szybki rozwój tych usÅ‚ug wywoÅ‚any zostaÅ‚ przez wciąż rosnÄ…ce zapotrzebowanie na certyfikaty ze strony aktywnych zawodowo osób, chcÄ…cych wyróżniać siÄ™ na rynku pracy. ObserwujÄ…c ten rozkwit na przestrzeni ostatnich lat można wyciÄ…gnąć wnioski, że niektóre systemy certyfikacyjne należy postrzegać mniej jako rzetelnÄ… edukacjÄ™ i potwierdzenie kompetencji posiadaczy certyfikatów, a coraz bardziej, niestety, jako okazjÄ™ do Å‚atwego zdobycia dobrze brzmiÄ…cego tytuÅ‚u. W skrajnych przypadkach stanowiÄ… wrÄ™cz absolutnÄ… podstawÄ™ egzystencji niektórych instytucji certyfikujÄ…cych czy firm szkoleniowych. Nie ma w tym nic zÅ‚ego, można wrÄ™cz rzec jakie realia taki rynek. Jednak powinniÅ›my poruszać siÄ™ w nim Å›wiadomie, aby dokonywać wÅ‚aÅ›ciwych wyborów.

 

W przypadku certyfikacji w obszarze Agile sytuacja wyglÄ…da podobnie. Agile to filozofia, styl pracy, interpretowany przez szereg różnych organizacji, metod i frameworków: Scrum, DAD, LeSS, SAFe, DSDM, AgilePM, AgilePgM, żeby wymienić tylko kilka najbardziej znanych. Do tego dochodzÄ… praktyki/techniki zgodne z filozofiÄ… Agile takie jak: KanBan, Lean IT czy DevOps. Mnogość i różnorodność certyfikacji stale roÅ›nie, a wraz z niÄ… piÄ™trzÄ… siÄ™ wÄ…tpliwoÅ›ci i powstajÄ… dyskusje na temat ich wartoÅ›ci merytorycznej oraz biznesowej.

Scrum

Mimo szerokiej promocji i rozpoznawalnoÅ›ci, Scrum przez wielu jest bÅ‚Ä™dnie identyfikowany jako „metodyka zarzÄ…dzania projektami” czy wrÄ™cz synonim sÅ‚owa Agile. Certyfikacji z frameworka Scrum jest wiÄ™cej niż jakichkolwiek innych z obszaru Agile. Bezdyskusyjnie najwiÄ™kszÄ… rozpoznawalnoÅ›ciÄ… na rynku cieszÄ… siÄ™ organizacje Scrum.org oraz Scrum Alliance. JednÄ… z gÅ‚ównych przyczyn tego stanu jest fakt, że zostaÅ‚y zaÅ‚ożone przez twórców Scruma, a rozÅ‚am miÄ™dzy nimi staÅ‚ siÄ™ sprawÄ… szeroko znanÄ… i komentowanÄ…. Dwie najbardziej popularne certyfikacje Scrum to Professional Scrum Master poziom 1 (PSM I, Scrum.org), oraz Certified ScrumMaster (CSM, Scrum Alliance), miÄ™dzy którymi istnieje bardzo duża rozbieżność w poziomie trudnoÅ›ci. O ile PSM I wymaga zrozumienia logiki oraz bardzo dogÅ‚Ä™bnego poznania Scruma, tak aby rozumieć dlaczego i w jaki sposób Scrum dziaÅ‚a, to CSM skupia siÄ™ jedynie na samej teorii i nawet pasywna obecność na szkoleniu CSM (która jest niestety wymagana) wystarczy, aby bezstresowo zdać egzamin przy pierwszym podejÅ›ciu. Choć merytorycznie obie certyfikacje znaczÄ…co siÄ™ różniÄ…, wydaje siÄ™, że ich uznanie na polskim rynku jest niemal identyczne.

Z mojego doÅ›wiadczenia oraz indywidualnych rozmów z osobami, które zdaÅ‚y egzamin PSM I, wynika, że znaczÄ…ca liczba osób przygotowuje siÄ™ do egzaminu samodzielnie, do czego również sam gorÄ…co zachÄ™cam. Poziom trudnoÅ›ci egzaminu można okreÅ›lić jako Å›redni lub Å›rednio trudny. Zakres wymaganej wiedzy to bardzo dogÅ‚Ä™bne zrozumienie na poziomie teoretycznym (ale nie wyuczenie siÄ™) zasad Scruma zawartych w oficjalnym The Scrum Guide (www.scrumguides.org). Certyfikacja PSM I nie wymaga żadnego doÅ›wiadczenia praktycznego, nie musimy wiÄ™c wysyÅ‚ać naszego CV czy listy projektów prowadzonych wedÅ‚ug Scrum.

Scrum.org ma również coraz mniej wymagajÄ…cy egzamin dla WÅ‚aÅ›cicieli Produktów (ang. Product Owner). PrzygotowujÄ…c siÄ™ do egzaminu PSPO I, oprócz wielokrotnego (10+) wykonania darmowego testu Scrum Open, który sprawdzi nasze podstawy, wymagane również na egzaminie PSPO I, warto także perfekcyjnie opanować Burndown Charts, Evidence Based Measures oraz artykuÅ‚ „The New New Product Owner”.

DSDM Consortium

W Wielkiej Brytanii organizacjÄ… popularyzujÄ…cÄ… już od ponad 20 lat zwinne zarzÄ…dzanie jest DSDM Consortium. Konsorcjum oferuje certyfikacje z trzech metod: Dynamic Systems Development Method (DSDM), Agile Project Management (AgilePM) oraz Agile Programme Management (AgilePgM). Niektóre certyfikacje sÄ… oferowane bezpoÅ›rednio przez konsorcjum (takie jak DSDM Advanced Practitioner, DSDM Trainer, DSDM Coach, DSDM Consultant), a niektóre we wspóÅ‚pracy z firmÄ… APMG-International (AgilePM, AgilePgM, a za kilka miesiÄ™cy dostÄ™pny bÄ™dzie AgileBA – Agile Business Analysis). Egzaminy oferowane bezpoÅ›rednio przez DSDM sÄ… stosunkowo maÅ‚o znane, natomiast certyfikacje oferowane przy wspóÅ‚pracy z APMG cieszÄ… siÄ™ sporÄ… popularnoÅ›ciÄ…. WedÅ‚ug danych ze stycznia 2015 r. liczba osób certyfikowanych z AgilePM na Å›wiecie przekroczyÅ‚a 20 000 osób, przy czym Polska jest trzecim krajem pod wzglÄ™dem liczby zdanych egzaminów. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że AgilePM jeszcze do niedawna byÅ‚ jedynÄ… „zwinnÄ…” (obecnie sÄ… dwie) certyfikacjÄ… oferowanÄ… przez APMG, w gronie ponad 50 produktów tej organizacji. Renoma APMG powstaÅ‚a w dużej mierze dziÄ™ki certyfikacjom typu PRINCE2 (ponad 1 mln egzaminów) oraz ITIL (blisko 1,5 mln), co, wraz globalnÄ… obecnoÅ›ciÄ… APMG na rynku, znacznie uÅ‚atwiÅ‚o organizacji promocjÄ™ metody AgilePM na Å›wiecie. BiorÄ…c pod uwagÄ™, że certyfikacja AgilePM obecna jest od piÄ™ciu lat na przetartym marketingowo rynku, jest to caÅ‚kiem dobry wynik.

Najbardziej popularnym produktem konsorcjum jest więc metoda AgilePM. Egzaminy AgilePM podzielone są na dwa poziomy: Foundation (zdawalność w Polsce na poziomie ponad 98%) oraz Practitioner (zdawalność ponad 90%). Są one pod względem formy wręcz identyczne jak egzaminy PRINCE2. Oznacza to, że pod względem trudności, podobnie jak w przypadku PRINCE2, można je zaklasyfikować jako bardzo łatwe (Foundation) oraz średnie (Practitioner). Przykładowy, oficjalny (czyli zgodny z formą i rodzajem pytań) egzamin AgilePM jest dostępny pod adresem: www.apmg-exams.com

UczÄ…c siÄ™ do egzaminu warto pamiÄ™tać o zmianach i kolejnych wersjach metody AgilePM. W momencie pisania tego artykuÅ‚u APMG wdraża zmiany w systemie certyfikacji i planuje oparcie go na najnowszej wersji AgilePM v 2.0 (obecnie egzaminy oparte sÄ… wciąż na starszej wersji 1.2). MerytorycznÄ… podstawÄ… dla obu poziomów certyfikacji (Foundation oraz Practitioner) jest podrÄ™cznik AgilePM Agile Project Management Handbook V2. Nic wiÄ™cej nie potrzebujemy, aby samodzielnie przygotować siÄ™ do egzaminów. Niestety, do tej pory wciąż nie doczekaliÅ›my siÄ™ tÅ‚umaczenia tego podrÄ™cznika na jÄ™zyk polski, mimo, że egzaminy Foundation sÄ… już dostÄ™pne po polsku (przetÅ‚umaczony jest jedynie glosariusz).

Wbrew powszechnie panującemu w Polsce przekonaniu, podejście do jakiegokolwiek egzaminu APMG bez uczestnictwa w akredytowanym (oficjalnym) szkoleniu jest jak najbardziej możliwe. W takim przypadku należy zarejestrować się na egzamin w ramach polskiego wydziału British Council.

 

PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP)

Dla wielu Project Management Institute wciąż kojarzy siÄ™ z tradycyjnym zarzÄ…dzaniem projektami, certyfikacjÄ… PMP oraz PMBOK Guide, jednak PMI również posiada certyfikacjÄ™ z obszaru Agile. Celem wÅ‚Ä…czenia certyfikacji PMI Agile Certified Practitioner do systemu certyfikacyjnego PMI jest miÄ™dzy innymi promocja Agile w dziedzinach innych niż IT, skÄ…d siÄ™ wywodzi.

Egzamin PMI-ACP wymaga dogÅ‚Ä™bnego zrozumienia filozofii Agile. Oczekuje myÅ›lenia oraz logiki, a nie opanowania formuÅ‚ek i definicji na pamięć. Egzamin wyróżnia siÄ™ również dość szerokim zakresem koniecznej do opanowania wiedzy. PodchodzÄ…c do testu należy poznać na poziomie teoretycznym Scrum, Kanban, XP, Lean, DSDM, TDD, ATDD oraz inne podejÅ›cia zwinne.

W mojej opinii najlepszym sposobem, aby samodzielnie przygotować siÄ™ do egzaminu jest książka Mike’a Griffithsa – PMI-ACP Exam Prep (sama nazwa czytelne pokazuje przeznaczenie książki). Do tego jako uzupeÅ‚nienie The Scrum Guide oraz pozycje nt. Kanban i eXtreme Programming (XP). Warto pamiÄ™tać, że egzamin nie sprawdza gÅ‚Ä™bokiej wiedzy z konkretnych metod.

Dodatkowo certyfikacja PMI-ACP wymaga doświadczenia praktycznego: 1500 godzin doświadczenia Agile oraz 2000 godzin doświadczenia w zarządzaniu projektami. Pełen zestaw wymaganego doświadczenia dostępny jest pod adresem: www.pmi.org.

Disciplined Agile Delivery (DAD)

KolejnÄ… wyróżniajÄ…cÄ… siÄ™, ale mniej znanÄ… w Polsce, metodÄ… zwinnego zarzÄ…dzania jest Disciplined Agile Delivery (DAD) autorstwa Scotta Amblera (IBM). Metoda zostaÅ‚a opracowana z myÅ›lÄ… o wiÄ™kszych organizacjach, korporacjach, które doceniajÄ… znaczenie standaryzacji oraz architektury korporacyjnej. Widać to miÄ™dzy innymi poprzez liczbÄ™ ról oraz odwoÅ‚ania do programów i portfela inwestycyjnego, jak również wielu wzmianek na temat architektury rozwiÄ…zania. Co za tym idzie jest to metoda, która aspiruje do bycia zestawem dobrych praktyk przy wdrażaniu Agile na poziomie caÅ‚ej organizacji.

Certyfikacja DAD podzielona jest na 4 poziomy: White Belt, Yellow Belt, Green Belt, Black Belt. CertyfikacjÄ™ możemy rozpocząć od poziomu White lub Yellow. Poziom White otrzymamy niemalże automatycznie po uczestnictwie w akredytowanym szkoleniu DA101 lub DA104.  Poziom Yellow wymaga zdania egzaminu online, do którego możemy przygotować siÄ™ samodzielnie (szkolenie nie jest wymagane). W przypadku samodzielnej nauki, najważniejszÄ… pozycjÄ… książkowÄ… jest Disciplined Agile Delivery: A Practitioner's Guide to Agile Software Delivery in the Enterprise.

Poziom Yellow wymaga dwóch lat doÅ›wiadczenia w stosowaniu DAD oraz referencji z dwóch projektów prowadzonych wedÅ‚ug DAD. Na najwyższy poziom Black wymagane jest pięć lat doÅ›wiadczenia w DAD oraz dwa lata coachingu DAD.

Certyfikaty DAD sÄ… nowoÅ›ciÄ… na rynku, pojawiÅ‚y siÄ™ na poczÄ…tku 2013 roku i z uwagi na okres tylko dwóch lat istnienia oraz ich mniejszÄ… popularność, statystyki dotyczÄ…ce certyfikacji DAD nie sÄ… dostÄ™pne.

Scaled Agile Framework (SAFe)

Coraz wiÄ™ksze uznanie, w szczególnoÅ›ci w Å›wiecie zÅ‚ożonych organizacji, zdobywa framework SAFe, a wraz z nim bogaty zestaw certyfikacji. W programie certyfikacji mamy do wyboru SAFe Agilist (SA), SAFe Program Consultant (SPC), SAFe Practitioner (SP), SAFe Program Consultant Trainer (SPCT) oraz SAFe Product Manager/Product Owner (SPMPO). Wszystkie wymienione certyfikacje sÄ… w detalach opisane pod adresem: www.scaledagileacademy.com

Program certyfikacji SAFe jest bardzo obszerny i obejmuje zespoÅ‚y projektowe, Scrum Masterów, Lean, architekturÄ™ Agile, przywództwo oraz zmiany w organizacji. W mojej opinii jest to jeden z bardziej dojrzaÅ‚ych frameworków, który wspólnie z DAD oraz LeSS należy do najpeÅ‚niejszych metod wspomagajÄ…cych transformacjÄ™ organizacji w stronÄ™ zwinnoÅ›ci.

W przypadku SAFe samodzielna nauka do egzaminu nie jest wskazana. ZostaÅ‚ on stworzony z myÅ›lÄ… o dużych organizacjach posiadajÄ…cych budżet szkoleniowy i w takim przypadku nikogo nie powinien dziwić fakt, że uczestnictwo w szkoleniu jest wymagane, przed podejÅ›ciem do egzaminu. StÄ…d też w obecność szkoleÅ„ oraz egzaminów SAFe w Polsce jest bardzo niska – pierwsze autoryzowane szkolenie SAFe odbyÅ‚o siÄ™ dopiero w ostatnim kwartale 2014 roku.

Agile Consortium

Na koniec warto także wspomnieć o certyfikatach oferowanych przez Agile Consortium, którego zaÅ‚ożycielem jest jeden z twórców manifestu Agile – Arie von Bennekum. Celem konsorcjum jest promowanie praktyk Agile bez przywiÄ…zywania siÄ™ i promocji tylko jednej, wybranej metody Agile. Możemy posiadać wiedzÄ™ i doÅ›wiadczenie w jakikolwiek metodzie Agile aby móc podejść do egzaminów oferowanych przez tÄ… instytucjÄ™. Organizacja oferuje program certyfikacyjny o nazwie Certify to Inspire (www.certifytoinspire.com), w którym dostÄ™pne sÄ… trzy poziomy egzaminów: Foundation, Practitioner oraz Master.

Poziom Foundation opiera siÄ™ na teorii Agile i nie jest specjalnie trudny do zdania. Jest to egzamin wprowadzajÄ…cy w formie 60 pytaÅ„ jednokrotnego wyboru spoÅ›ród 4 odpowiedzi.

Na poziomie Practitioner wymagane jest przesÅ‚anie konspektu (ang. synopsis) opisujÄ…cego nasze praktyczne doÅ›wiadczenie stosowania Agile z ostatnich 6 miesiÄ™cy wraz z aktualnym CV. Streszczenie jest analizowanie przez dwóch niezależnych audytorów i kiedy zostanie pozytywnie rozpatrzone trafiamy do trzeciego etapu – egzamin ustny, gdzie podczas szczegóÅ‚owego wywiadu przeprowadzanego przez dwóch egzaminatorów opisujemy nasze doÅ›wiadczenia oraz projekty Agile i bronimy przyjÄ™tych przez siebie rozwiÄ…zaÅ„ i podjÄ™tych decyzji.

Ostatni, najwyższy poziom Master jest kierowany dla Agile Coachów oraz Agentów Zmian, którzy przeprowadzajÄ… caÅ‚Ä… organizacjÄ™ w stronÄ™ zwinnoÅ›ci, wdrażajÄ…c praktyki Agile, Lean (wliczajÄ…c elementy Kanban, DevOps). Jest to bardzo rzadka i wymagajÄ…ca certyfikacja liczona obecnie na Å›wiecie w zaledwie kilku sztukach.

Agile Consortium przygotowaÅ‚o w mojej opinii najbardziej zÅ‚ożony i wymagajÄ…cy dla kandydata proces certyfikacji. Również dlatego, że nie jest zwiÄ…zany z zasadami konkretnej zwinnej metody. Promuje otwartość, integracjÄ™ stylów i praktyk zwinnych, oczekujÄ…c rozwiÄ…zania dostosowanego do potrzeb klienta.

Podsumowanie

Nie sposób w tym artykule wymienić i opisać galaktykÄ™ certyfikacji Agile. PominÄ…Å‚em wiele  organizacji certyfikujÄ…cych, miÄ™dzy innymi: ScrumStudy, International Scrum Institute, International Consortium for Agile (ICAgile), Agile Certification Institute. Nie zostaÅ‚y także przedstawione certyfikacje z tematów powiÄ…zanych takich jak: KanBan, Lean IT, DevOps oraz Rugged DevOps. Podobnie jak w latach 90-tych toczyÅ‚y siÄ™ spory o najbardziej wszechstronnÄ… notacjÄ™ do modelowania systemów IT, tak dziÅ› trwajÄ… dyskusje w obszarach wdrażania kultury Agile na przestrzeni caÅ‚ej organizacji (tzw. skalowanie Agile).

Osobiście uważam, że bez względu na nasze personalne predyspozycje, powinniśmy poznać jak najwięcej metod Agile, aby mieć jak najszerszy obraz tego, jak wygląda rynek. Powinniśmy zaszczepić w sobie dyscyplinę nieustannej, ciągłej nauki, aby certyfikat był jedynie przystankiem na zawodowej drodze, a nie celem samym w sobie. Wybierając certyfikacje kierujmy się dojrzałą i przemyślaną decyzją. W praktyce bądźmy otwarci i kreatywni, łączmy dyscypliny i metody Agile w celu uzyskania jak najlepszego efektu.

Warto pamiÄ™tać o tym, że żadna certyfikacja nie jest Å›wiÄ™tym Graalem. Nowy tytuÅ‚ nie zrobi z nas lepszych kierowników projektów, Scrum Masterów czy WÅ‚aÅ›cicieli Produktów, a jedynie może nam w tym pomóc. Zwinne praktyki powinny naturalnie wejść nam w krew, kiedy zaczniemy je stosować w codziennych projektach. CharakteryzujÄ…ce je logika, zdrowy rozsÄ…dek oraz naturalność sÄ… bardzo widoczne we wszystkich ich aspektach.

Patrzmy również z pewnÄ… dozÄ… dystansu na listy korzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…cych z certyfikacji, doÅ‚Ä…czone do agend szkoleÅ„ przygotowujÄ…cych do egzaminów. ZostaÅ‚y one skrzÄ™tnie opracowane przez dziaÅ‚y sprzedaży firm szkoleniowych. Takie szkolenia w swoim przeznaczeniu majÄ… nas nauczyć jak zdać egzamin, a nie praktyki zarzÄ…dzania. I nic w tym zÅ‚ego, po prostu faktem jest, że majÄ… czytelnie okreÅ›lony cel.

PamiÄ™tajmy, że ocena naszej wartoÅ›ci jako dobrego kierownika projektów bÄ™dzie siÄ™ bardziej koncentrowaÅ‚a na naszej pasji, osobowoÅ›ci, zaangażowaniu, inteligencji emocjonalnej, kreatywnoÅ›ci, ciekawoÅ›ci, dociekliwoÅ›ci, doÅ›wiadczeniu i umiejÄ™tnoÅ›ciach twardych, a w dalszej kolejnoÅ›ci na zdobytych certyfikatach.

Natomiast jeÅ›li znajdziemy siÄ™ w roli zatrudniajÄ…cych – zamiast o certyfikaty pytajmy o doÅ›wiadczenie i wnioski, o to, czy dana osoba dostrzega sÅ‚aboÅ›ci i niedoskonaÅ‚oÅ›ci konkretnych metod, gdzie widzi miejsce na ich poprawÄ™, w jaki sposób dostosowaÅ‚aby je do warunków konkretnego projektu czy firmy? Czy tworzy coÅ› w wybranym temacie (blog, artykuÅ‚y, webinaria, podcasty, filmy), czy i w jaki sposób dzieli siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem?

Agile to dyscyplina i dobre nawyki, nowy tytuÅ‚ nie zmieni tego z dnia na dzieÅ„. ParafrazujÄ…c „Misia” – „Dajcie spokój z Tym ministrem, Product Owner teraz jestem”.

W przypadku jakichkolwiek pytaÅ„ zapraszam do kontaktu. Kontakt nic nie kosztuje, a pomaga w podjÄ™ciu decyzji, którÄ… drogÄ™ certyfikacji wybrać, dla siebie czy swojej firmy. 

 

Autor: Mirosław Dąbrowski


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg