Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Stopka


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Aktualności

Systemy PPM na miarę potrzeb (i możliwości)

2013-04-25

Czy potrzebujemy systemu PPM?

Wiele dynamicznie rozwijajÄ…cych siÄ™ organizacji w pewnym momencie swojego istnienia zaczyna uÅ›wiadamiać sobie potrzebÄ™ traktowania realizowanych przez siebie projektów jako portfela. Celem wdrożenia podejÅ›cia portfelowego...

jest przede wszystkim bardziej efektywne dążenie do strategicznych celów postawionych przed organizacjÄ…, poprzez wydawanie ograniczonych zasobów ludzkich i finansowych tylko na te przedsiÄ™wziÄ™cia, które sÄ… maksymalnie spójne z owÄ… strategiÄ…. Nierzadko organizacje podejmujÄ… siÄ™ też realizacji programów skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ z wielu projektów, których struktura wymyka siÄ™ okreÅ›lonym wczeÅ›niej schematom i reguÅ‚om. W obu przypadkach, aby osiÄ…gnąć odpowiednie rezultaty, konieczne jest wdrożenie adekwatnego do potrzeb wsparcia narzÄ™dziowego.

 Co wybrać?

Rynek narzÄ™dzi wspierajÄ…cych proces zarzÄ…dzania portfelem projektów zdominowany jest przez kilka sprawdzonych rozwiÄ…zaÅ„, a jeÅ›li liczyć rozwiÄ…zania webowe, to nawet kilkanaÅ›cie. Czy jednak każdÄ… organizacjÄ™ stać na to, aby wydać setki tysiÄ™cy zÅ‚otych na wdrożenie idealnego systemu? CzÄ™sto bywa tak, że potrzebne jest rozwiÄ…zanie prostsze niż najmniej skomplikowany na rynku system klasy PPM (Project and Portfolio Management), czy to ze wzglÄ™du na skalÄ™ zastosowania (niewielka organizacja i kilka projektów, program projektów wewnÄ…trz organizacji), czy też z powodu wciąż niskiego poziomu dojrzaÅ‚oÅ›ci projektowej organizacji (konieczność wypracowania odpowiednich procesów, wdrożenie metodyki, zdefiniowanie potrzeb dostÄ™pu do informacji).

 

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do wdrożenia zarzÄ…dzania portfelem projektów w organizacji jest stworzenie listy projektów w programie Microsoft Excel, bÄ…dź innym arkuszu kalkulacyjnym. W trakcie tworzenia pliku organizacja sama przed sobÄ… przyznaje siÄ™, jakie przedsiÄ™wziÄ™cia realizuje. Taka lista zawiera nazwy projektów, przypisanych do nich kierowników, ramy czasowe każdego z przedsiÄ™wzięć, ich budżet, a także krótki opis. Z czasem plik siÄ™ rozrasta, dochodzÄ… do niego nowe zakÅ‚adki, wiÄ™cej czasu zajmuje jego utrzymanie, ale zwiÄ™kszajÄ… siÄ™ też jego możliwoÅ›ci, dziÄ™ki którym menadżer portfela może szybciej odpowiedzieć na pytania ZarzÄ…du.

Na potrzeby zbierania informacji o kilku, czy kilkunastu projektach, plik Excela, tym bardziej dopracowany i bardzo zautomatyzowany, jest rozwiÄ…zaniem bardzo tanim i skutecznym, a innymi sÅ‚owy – optymalnie dopasowanym do zadania, jakie przed nim stoi. Menadżer portfela, czy szef programu, może szybko zebrać potrzebne informacje od podlegajÄ…cych projektów drogÄ… telefonicznÄ… bÄ…dź e-mailowÄ…, zwykle w ramach cyklicznego raportowania. Kluczowy przy decydowaniu siÄ™ na takie rozwiÄ…zanie jest rozmiar portfela, oraz poziom skomplikowania raportowania z projektów i do ZarzÄ…du.

 

Raporty u krawca

W chwili, gdy organizacja uruchamia duże i czasochÅ‚onne przedsiÄ™wziÄ™cie, wymagajÄ…ce regularnego i szczegóÅ‚owego raportowania, a kupowanie gotowego systemu klasy PPM jest albo zbyt kosztowne, albo system nie znalazÅ‚by zastosowania w organizacji po zrealizowaniu przedsiÄ™wziÄ™cia, w grÄ™ zaczynajÄ… wchodzić rozwiÄ…zania hybrydowe, Å‚Ä…czÄ…ce cechy prostych, excelowych arkuszy, oraz systemów do zarzÄ…dzania projektami. Chodzi o stworzenie narzÄ™dzia dedykowanego raportowaniu dużego projektu, programu, czy wrÄ™cz portfela projektów, o funkcjonalnoÅ›ci wyższej niż pojedynczy arkusz kalkulacyjny, ale wciąż relatywnie Å‚atwo modyfikowalnego i nie wymagajÄ…cego dużego nakÅ‚adu pracy przy codziennej obsÅ‚udze.

Dla przykÅ‚adu, możliwe byÅ‚oby zamówienie u programisty rozwiÄ…zania opartego o zestaw Microsoft Excel i Microsoft Project, które – poprzez makra napisane w jÄ™zyku Visual Basic – umożliwiaÅ‚oby przetwarzanie raportów, nadesÅ‚anych (przez poszczególnych kierowników projektów) w konkretnym, ustandaryzowanym formacie, i szybkie aktualizowanie informacji po stronie biura projektów, czy biura wsparcia projektu/programu. Taki system nie tylko przechowywaÅ‚by wartoÅ›ci bazowe czy rzeczywiste wszystkich parametrów projektów, umożliwiajÄ…c precyzyjne Å›ledzenie postÄ™pów, ale także mógÅ‚by wykorzystywać zalety dynamicznego harmonogramu, cyklicznie aktualizowanego w ramach raportowania, a nawet generowania gotowych do prezentacji raportów.

GÅ‚ówna zaleta takiego rozwiÄ…zania, czyli peÅ‚ne dostosowanie siÄ™ do wymagaÅ„ organizacji, jest jednoczeÅ›nie jego najwiÄ™kszym ograniczeniem. JeÅ›li nagle nastÄ…piÅ‚aby potrzeba prezentowania innych danych w automatycznych raportach, bÄ…dź kompletnej przebudowy arkuszy do raportowania, to konieczne byÅ‚oby wykupywanie dalszych dniówek u dostawcy, co mogÅ‚oby w dÅ‚uższym terminie radykalnie zwiÄ™kszyć poczÄ…tkowe koszty narzÄ™dzia.

 

Raportowanie – poziom ekspercki

Duże organizacje, które realizujÄ… w jednym momencie wiÄ™cej niż kilkanaÅ›cie projektów, dość szybko dochodzÄ… do momentu, w którym staje siÄ™ jasne, że arkusz kalkulacyjny nie jest dla nich rozwiÄ…zaniem docelowym: dostarcza zbyt maÅ‚o informacji, zbyt pracochÅ‚onne jest utrzymanie odpowiedniej jakoÅ›ci danych, trudno jest też zapewnić dostÄ™p do informacji wszystkim zainteresowanym. Wówczas należy zastanowić siÄ™ nad rozwiÄ…zaniem dedykowanym – systemem klasy PPM.

Czy warto?

Dedykowany do zarzÄ…dzania projektem i portfelem projektów system to narzÄ™dzie, które jest inwestycjÄ… na wiele lat, ale może zwrócić siÄ™ bardzo szybko, ze wzglÄ™du na wielkÄ… liczbÄ™ usprawnieÅ„ w procesie zarzÄ…dzania projektami i portfelem projektów, jakÄ… może przynieść jego wdrożenie. System taki jak Microsoft Project Server, w poÅ‚Ä…czeniu z Microsoft SharePoint, zapewni nie tylko wirtualne miejsce pracy dla zespoÅ‚ów projektowych, ale bÄ™dzie dziaÅ‚ać też jako zintegrowane narzÄ™dzie do raportowania tak poszczególnych projektów, jak i caÅ‚ego portfela na poziom ZarzÄ…du, wspierajÄ…c procesy decyzyjne swoimi rozbudowanymi funkcjami analiz portfelowych. Z racji tego, że systemy klasy PPM sÄ… z reguÅ‚y dostarczane jako „zestaw klocków”, to od organizacji zależy, co z nich zbuduje. WspóÅ‚czesne systemy do zarzÄ…dzania portfelem projektów umożliwiajÄ… wprowadzanie bardzo szerokich zmian w wielu aspektach bez ingerencji dostawcy (a wiÄ™c bez dodatkowych kosztów), czyli możliwe jest np. zredefiniowanie cyklu życia projektu wraz ze zdarzeniami, jakie bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce po stronie systemu, przebudowanie raportów, aby wyÅ›wietlaÅ‚y tylko te dane, które sÄ… w danym momencie istotne (i w takiej formie, w jakiej chcemy je widzieć), ale także zakÅ‚adanie programów projektów, czy pomniejszych portfeli w ramach gÅ‚ównego portfela organizacji, aby zoptymalizować zarzÄ…dzanie.

Zaawansowane rozwiÄ…zania

Systemy klasy PPM sÄ… rozwiÄ…zaniami dla organizacji, które Å›wiadomie wchodzÄ… w tematykÄ™ zarzÄ…dzania portfelem projektów, gdyż wdrożenie takiego narzÄ™dzia, aż do osiÄ…gniÄ™cia peÅ‚nej funkcjonalnoÅ›ci może potrwać nawet kilka miesiÄ™cy. Raczej nie stosuje siÄ™ takiego oprogramowania, aby usprawnić raportowanie przedsiÄ™wziÄ™cia, które ma skoÅ„czyć siÄ™ za rok albo dwa lata, gdyż korzyÅ›ci wzglÄ™dem prostszych rozwiÄ…zaÅ„ – choć bardzo duże – bÄ™dÄ… widoczne dopiero na poziomie strategicznym, czyli kilku lat.

Czym się kierować przy wyborze rozwiązania?

Należy przede wszystkim dopasować rozwiÄ…zanie do sytuacji w organizacji. Kiedy wymagane jest szczegóÅ‚owe i czÄ™ste raportowanie projektów, może dobrze byÅ‚oby zainwestować w droższe rozwiÄ…zanie, które ograniczyÅ‚oby pracochÅ‚onność przygotowywania raportu? Z drugiej strony, drogi system nie rozwiąże sam z siebie wszystkich problemów projektowych organizacji, stÄ…d być może należy opracować coÅ› wÅ‚asnego? W ostatecznoÅ›ci zawsze można w kilka dni zbudować Excela…

 

Adrian Świerczyński


PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg