Zadzwoń do nas (+48) 781 006 800 lub napisz: kontakt@whitecom.com.pl


Szukasz oferty dla siebie?
Kierownik projektu
rozwin
Szukasz szkolenia?
Kierownik projektu
rozwin

Najbliższe szkolenia

Obecnie znajdujesz siÄ™ w:

Szkolenia


Informacje o firmie

Jesteśmy firmą koncentrującą się na specyficznych potrzebach naszych klientów. Naszym priorytetem jest wybór jak najlepszych rozwiązań zapewniających podniesienie efektywności działania organizacji klienta.

Firma WHITECOM Sp. z o. o. korzysta z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0.

Więcej informacji

 

Lista szkoleń

Wyniki bez uprawnień – skuteczne zarządzanie zespołem projektu

Jednym z fundamentalnych problemów typowego kierownika projektu w wiÄ™kszoÅ›ci organizacji jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób skutecznie zarzÄ…dzać zespoÅ‚em projektowym w sytuacji, gdy brakuje formalnych uprawnieÅ„ zarzÄ…dczych, czÅ‚onkowie zespoÅ‚u nie sÄ… do niego oddelegowani w peÅ‚nym wymiarze godzinowym, a praca w projekcie nie należy do ich gÅ‚ównych priorytetów. To szkolenie pozwala zrozumieć, jakie mechanizmy organizacyjne oraz jakie umiejÄ™tnoÅ›ci pomagajÄ… w osiÄ…ganiu znakomitych wyników w warunkach ograniczonych uprawnieÅ„. JednoczeÅ›nie, przewidziane w ramach tego szkolenia ćwiczenia i aktywnoÅ›ci rozwijajÄ… praktyczne umiejÄ™tnoÅ›ci zwiÄ…zane z przywództwem i komunikacjÄ…, dziÄ™ki którym można skuteczniej stawiać czoÅ‚a wyzwaniom pojawiajÄ…cym siÄ™ w pracy z zespoÅ‚ami projektowymi.

Uniwersalna formuÅ‚a szkolenia pozwala uwzglÄ™dnić wyzwania pojawiajÄ…ce siÄ™ w bardzo różnych branżach i typach projektów. Omawiane w trakcie szkolenia narzÄ™dzia, metody i rozwiÄ…zania można z powodzeniem skutecznie stosować w bardzo różnych organizacjach i w kontekÅ›cie bardzo różnych metodyk zarzÄ…dzania projektami. Warto również podkreÅ›lić, że szkolenie nie ogranicza siÄ™ tylko do perspektywy kierownika projektu. Równie duży nacisk poÅ‚ożony jest na Å›wiadome uczestnictwo w zespole projektowych jego czÅ‚onków, a także na znaczenie innych ról bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio zwiÄ…zanych z realizacjÄ… projektów. Każda edycja tego szkolenia w bardzo dużym stopniu uwzglÄ™dnia indywidualne potrzeby i perspektywy uczestników, stawiajÄ…c na pierwszym miejscu udzielenie odpowiedzi na specyficzne wyzwania, z jakimi majÄ… do czynienia uczestnicy w swoich zespoÅ‚ach projektowych i organizacjach. Zebranie i usystematyzowanie tych indywidualnych potrzeb i perspektyw stanowi kluczowy krok w pierwszej części szkolenia.


Grupa docelowa/uczestnicy szkolenia

Warsztat adresowany jest do kierowników projektu, czÅ‚onków zespoÅ‚ów kierujÄ…cych projektem i wspierajÄ…cych funkcje zarzÄ…dcze zwiÄ…zane z zespoÅ‚ami projektowymi, czÅ‚onków PMO, sponsorów i czÅ‚onków komitetów sterujÄ…cych w projektach, a także osób kierujÄ…cych zespoÅ‚ami funkcjonujÄ…cymi w kontekÅ›cie i bezpoÅ›rednim otoczeniu projektów. Zakres tematyczny szkolenia oraz umiejÄ™tnoÅ›ci i wiedza, jakie można uzyskać w ramach szkolenia znajdujÄ… zastosowanie w ramach każdej metodyki czy standardu zarzÄ…dzania projektami.


Program szkolenia

Wstęp: Typowe wyzwania w zespołach projektowych

Szkolenie rozpoczynamy od warsztatu zbierajÄ…cego i systematyzujÄ…cego typowe problemy, na jakie napotykajÄ… uczestnicy w swoich projektach w kontekÅ›cie zarzÄ…dzania zespoÅ‚em projektowym. Istotne jest przy tym zebranie różnych punktów widzenia, w tym również perspektyw czÅ‚onków zespoÅ‚ów projektowych oraz ról wspomagajÄ…cych zarzÄ…dzanie projektami i organizacyjnie nadrzÄ™dnych wobec kierownika projektu. Rezultat tej części w istotnym stopniu wpÅ‚ywa na sposób realizacji caÅ‚ego szkolenia.


Warsztat wprowadzajÄ…cy: Symulacja procesu planowania projektu

Kolejnym etapem szkolenia jest rozbudowane ćwiczenie symulujÄ…ce sytuacjÄ™ typowÄ… dla wiÄ™kszoÅ›ci projektów. Polega ona na zaplanowaniu sposobu podejÅ›cia do realizacji projektu i podjÄ™ciu decyzji planistycznych w sposób, który w możliwie najwiÄ™kszym stopniu zapewnia wypracowanie rozwiÄ…zania o wysokiej jakoÅ›ci. Z jednej strony, obserwacje i przemyÅ›lenia zebrane w ramach warsztatu stanowić bÄ™dÄ… wsad do wszystkich pozostaÅ‚ych części szkolenia. NastÄ™pne części pozwolÄ… również uzyskać odpowiedź na wiele pytaÅ„ i wÄ…tpliwoÅ›ci, jakie pojawiÄ… siÄ™ w trakcie warsztatu. Z drugiej strony, warsztat sam w sobie pozwoli uczestnikom wypracować model podejÅ›cia do procesu podejmowania decyzji w zespoÅ‚ach projektowych. Umożliwi sprecyzowanie elementów skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na rozwiÄ…zania o wysokiej jakoÅ›ci oraz okreÅ›lenie umiejÄ™tnoÅ›ci i dziaÅ‚aÅ„ potrzebnych do wypracowywania takich rozwiÄ…zaÅ„.


Część 1: O zespołach projektowych

BazujÄ…c na rezultatach warsztatu wprowadzajÄ…cego oraz indywidualnych doÅ›wiadczeniach uczestników, w tej części szkolenia poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym różniÄ… siÄ™ grupy od zespoÅ‚ów i czego potrzeba, by grupa staÅ‚a siÄ™ zespoÅ‚em. NastÄ™pnie okreÅ›limy elementy niezbÄ™dne do zbudowania zespoÅ‚u osiÄ…gajÄ…cego ponadprzeciÄ™tne wyniki oraz dostrzeżemy wzajemne powiÄ…zania miÄ™dzy tymi elementami. Obserwacje te odniesiemy do specyfiki zespoÅ‚ów projektowych ustalajÄ…c, w jakich wymiarach różniÄ… siÄ™ one od innych zespoÅ‚ów i w jaki sposób różnice te wpÅ‚ywajÄ… na strategiÄ™ definiowania i budowania optymalnej struktury organizacyjnej skutecznego zespoÅ‚u projektowego. Omówimy także podejÅ›cie do efektywnego przydzielania i rozliczania zadaÅ„ w zespoÅ‚ach projektowych, a także sposób radzenia sobie z typowymi problemami wystÄ™pujÄ…cymi w zespoÅ‚ach projektowych.


Część 2: O motywowaniu

W tej części skupimy siÄ™ na jednym z najbardziej newralgicznych aspektów zarzÄ…dzania zespoÅ‚em projektowym, jakim jest motywacja. Rozpoczniemy od zdefiniowania zjawiska, źródeÅ‚ i mechanizmu motywacji, posiÅ‚kujÄ…c siÄ™ przy tym doÅ›wiadczeniami i przykÅ‚adami praktycznymi oraz najbardziej znanymi teoriami motywacyjnymi. NastÄ™pnie wspólnie z uczestnikami wypracujemy praktyczny sposób skutecznej aplikacji różnych teorii motywacyjnych w warunkach zespoÅ‚u projektowego. UwzglÄ™dnimy przy tym specyfikÄ™ zespoÅ‚ów projektowych i szczególne wyzwania typowe dla tych zespoÅ‚ów. Zastanowimy siÄ™ także nad różnicÄ… pomiÄ™dzy motywowaniem, a manipulowaniem, opierajÄ…c siÄ™ na praktycznych sytuacjach i przykÅ‚adach stosowania różnych mechanizmów wywierania wpÅ‚ywu.


Część 3: O konflikcie

Specyfika zespoÅ‚ów projektowych powoduje, że sytuacje konfliktowe sÄ… w nich szczególnie czÄ™ste i mogÄ… wynikać ze znacznie bardziej zróżnicowanych przyczyn, aniżeli w przypadku innych typów zespoÅ‚ów. W tej części zastanowimy siÄ™, czym jest w istocie sytuacja konfliktowa w zespole projektowym i jakie sÄ… jej możliwe źródÅ‚owe przyczyny oraz konsekwencji. WyjaÅ›nimy, w jaki sposób skutecznie diagnozować źródÅ‚owe przyczyny konfliktów oraz jak – opierajÄ…c siÄ™ na tej diagnozie – wypracowywać strategie rozwiÄ…zywania sytuacji konfliktowych w zespoÅ‚ach projektowych, uwzglÄ™dniajÄ…c najskuteczniejszy dobór narzÄ™dzi i metod negocjacyjnych i mediacyjnych.


Część 4: O komunikacji

Skuteczna komunikacja jest nieodzownym elementem każdego z omawianych w ramach tego szkolenia zagadnieÅ„ i procesów. W tej części szkolenia zrozumiemy cele i mechanizm oraz gÅ‚ówne elementy skutecznej komunikacji. Szczególny nacisk poÅ‚ożymy na rolÄ™ informacji zwrotnej w procesie komunikacji. NastÄ™pnie przeanalizujemy typowe bariery i problemy komunikacyjne w zespoÅ‚ach projektowych oraz strategii ich pokonywania. Zrozumiemy, na czym polega kompetentne sÅ‚uchanie i jaka jest jego rola w pracy zespoÅ‚u projektowego. Przedstawimy i omówimy proces wypracowywania planu komunikacji w projekcie i okreÅ›limy różne formy oraz narzÄ™dzia komunikacji w zespole projektowym. Skupimy siÄ™ na praktycznych aspektach stosowania najważniejszych narzÄ™dzi komunikacji, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem spotkaÅ„, jako kluczowego element komunikacji w ramach zespoÅ‚u projektowego. Omówimy typy spotkaÅ„ i podstawowe różnice miÄ™dzy nimi. Zbierzemy najlepsze praktyki dotyczÄ…ce planowania i przeprowadzania spotkaÅ„, w szczególnoÅ›ci skupiajÄ…c siÄ™ na strategiach interwencji w sytuacjach, które zagrażajÄ… efektywnej realizacji spotkaÅ„. Omówimy także najważniejsze umiejÄ™tnoÅ›ci facylitacyjne przydatne z punktu widzenia zarzÄ…dzania zespoÅ‚ami projektowymi.

 
Podsumowanie: Jak skuteczne zarządzać zespołem projektowym w warunkach ograniczonych uprawnień kierownika projektu?

Odpowiedź na to pytanie stanowić będzie podsumowanie szkolenia. W tym celu zbierzemy rezultaty poprzednich części uzupełniając je o dodatkowe elementy. Podsumujemy je w trzech wymiarach:

  • Wykorzystanie procesów w skutecznym zarzÄ…dzaniu zespoÅ‚em. W tym wymiarze podsumujemy rolÄ™ procesów zarzÄ…dzania projektami (czyli stosowanej w ramach organizacji metodyki zarzÄ…dzania projektami), jak i procesów biznesowych organizacji, w szczególnoÅ›ci przekÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na infrastrukturÄ™ i organizacjÄ™ projektu oraz wsparcie ze strony różnych jednostek organizacyjnych
  • Wykorzystanie przywództwa w skutecznym zarzÄ…dzaniu zespoÅ‚em. W tym wymiarze podsumujemy możliwość wykorzystania tak zwanych umiejÄ™tnoÅ›ci miÄ™kkich w zwiÄ™kszeniu zakresu i stopnia wpÅ‚ywu kierownika projektu na zespóÅ‚.
  • Wykorzystanie metryk w skutecznym zarzÄ…dzaniu zespoÅ‚em. W tym wymiarze skupimy siÄ™ na tym, w jaki sposób różne typy metryk wykorzystywane w mechanizmach kontrolnych projektu i organizacji mogÄ… zwiÄ™kszyć skuteczność kierownika projektu w zarzÄ…dzaniu zespoÅ‚em.

Ważnym elementem podsumowania szkolenia bÄ™dzie również zrozumienie, jak zmienia siÄ™ sposób oddziaÅ‚ywania kierownika projektu na zespóÅ‚ na różnych etapach cyklu życia projektu.

 

Dodatkowe informacje
UdziaÅ‚ w szkoleniu pozwala na uzyskanie 14 PDU (Professional Development Unit). Ilość punktów PDU przyznawana w każdym z obszarów PMI Talent Triangle jest nastÄ™pujÄ…ca: Technical Project Management – 1, Leadership – 11, Business & Strategic skills – 2.

Czas trwania:  2 dni

Cena: 2 300 PLN netto od osoby (+23% VAT)

Zapisz siÄ™ na szkolenie

PMI®, PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PfMP®, PMI-RMP®, PMBOK® Guide are registered marks of the Project Management Institute, Inc.
PMI® Registered Education Provider logo is registered mark of the Project Management Institute, Inc.

© by WHITECOM Project Experience
Projekt i wykonanie: BProg